Interiér se bez zeleně neobejde

Svěží zelené interiéry s podzimem potemní. Důvodů je hned několik. Dny se krátí, ubývá světla a přirozené klima pokojů a chodeb je narušeno topením. V říši pokojových rostlin však najdeme i takové druhy, které krátký den stimuluje k tvorbě květů a kterým nevadí nedostatek vzdušné vlhkosti. Jaké změny prožívají pokojové rostliny s příchodem podzimu a zda bychom měli změnit způsob péče o ně, to jsou aktuální otázky pro tento čas.

V našich interérech můžeme najít rostliny s různými životními cykly.Právě projevy a reakce na změny v průběhu roku je vhodné sledovat a řídit se jimi při dalším pěstování. Některé pokojové rostliny se svým nenápadným celoročním projevem řadí v tématické literatuře mezi tzv.nenáročné.

pokojové rostliny_1
Opakem jsou druhy choulostivé na jakoukoliv změnu i nedostatek péče. Pokud chceme zjistit jaké podmínky pokojové rostliny k růstu vyžadují, neškodí vědět, ze které části světa vlastně pocházejí. S touto znalostí získáme představu o tom, v jakých přirozených podmínkách rostlina vyrůstá a jaké prostředí bychom pro ni měli vytvořit, aby se cítila jako doma. Proto se vyplatí obstarat si obsáhlejší knihu, která nám poskytne radu, jak který druh pěstovat. My si bez knih připomeneme podzimní reakce základních skupin rostlinné říše řazených do různých podnebných pásem.

pokojové rostliny_2

Právě z tropických oblastí pochází většina pokojových rostlin, z těch nejznámějších jsou to určitě filodendrony a monstery. V tropických lesích panuje horké a značně vlhké ovzduší. Hustá klenba stromů propouští do míst, kde tyto druhy rostou a potřebují jen zanedbatelné množství slunečních paprsků. Těmto druhům nebude vadit krátící se podzimní dny ani ustupující intenzita slunečního svitu, ale zcela bez světla se také neobejdou. Nedobře by však mohli reagovat na minimální vzdušnou vlhkost, která se snižuje sáláním tepla z radiátorů nebo přímo z vytápění podlah. Proto nezapomínáme pravidelně rosit listy. Vhodným způsobem zvlhčování vzduchu v okolí rostlin je naplnění dna okrasného květníku malými oblázky zalitými vodou.Na ně pak postavíme květináč s rostlinou. Ochráníme tak naše rostliny. Pokojové rostliny jsou otužovány již během transportu z domovských zemí a pokud je udržíme celou zimu v konstantní teplotě, která dlouhodobě neklesne pod 18 C. Široká škála listových rostlin jako jsou například begónie se bez vlhkosti neobejdou, pocházejí stejně z tropických oblastí jako z Afriky.

Zanechat komentář