Pořádek musí být

Správně navržené vnitřní vybavení vestavěné skříně na míru nám pomůže co nejlépe využít úložný prostor. Logickým uspořádáním věcí podle vlastních potřeb se naše ranní oblékání změní na zábavu a ušetří spoustu času. A oblečení roztroušené po celém bytě bude mít najednou přesně určené místo.

Předtím, než se rozhodneme, jak bude naše nová skříň na míru vypadat, je důležité, abychom věděli, pro koho a k jakému účelu má sloužit. Pokud podstatnou část skříně bude tvořit oblečení, zjistíme si, kolik z toho jsme zvyklí věšet na věšáky, kolik triček si vždy pěkně poskládáme do komínků, kolik dlouhých nebo krátkých šatů nebo kabátů je v našem šatníku, zda nám hrubé pulovry a množství ponožek a prádla přerůstají přes všechny police či koše? Máme v kolekci i nějaké nestandardní velikosti? Co si neumíme odepřít – se slovy: “To musím mít!” Kabelky, boty, šátky, brýle? Chceme si ukládat boty ve skříni nebo v samostatném botníku? Máme sezónní hobby, sportovní nářadí, žehlící prkno či sušák na prádlo? Na to se nám určitě správně vyčleněný úložný prostor sejde. Využijme tu největší užitkovou hodnotu vestavěné skříně na míru a postarejme se o každou maličkost v naší domácnosti.

Někdo má raději kravaty na věšáčku, někdo je chce vidět přehledně naskládány ve speciální kravatové zásuvce stočené do šnečka. Někdo chce mít vše v jedné zásuvce, někdo naopak rozdělené, jsou lidé, kteří upřednostňují zásuvky a výsuvné police, jiní mají raději věci zavěšené nebo uložené v koších. Při plánování vašeho šatníku byste měli mít jasno i v takových detailech. Můžete si vybrat různé druhy výsuvných polic, chromové tyče, pantograf, kalhotový věšák či držáky na žehličku nebo vysavač. Někdo upřednostní namísto samostatného botníku drátěné police přímo v šatníku. Hodně místa dokážou ušetřit i sklopné věšáky. Vědět, co je třeba uložit, je první krok. Vědět, jak to co nejlépe uložit, krok druhý.

Ani ta nejlepší navržená skříň vám však nebude dobře sloužit, když dovnitř věci špatně uložíte. Proto se doporučuje rozdělit odkládací plochy na jakési výškové zóny. Ty nejpoužívanější byste měli mít ve výši vašich očí, ty vzácněji používané a sezónní věci dejte do zón pod 50 a nad 170 cm. Pokud si zvolíte ve spodní odkládací zóně zásuvky, měli byste mít dost místa pro sebe i na jejich vysunutí. Od hrudníku výše rozhodně žádné zásuvky nedávejte. Abyste efektivně využili vysoké polohy, a uložené věci byly zároveň co nejdostupnější, můžete sem umístit věšákovou tyč s mechanismem na sklápění – sběračem.

Zanechat komentář