Pro teplejší spaní

Postel jako útočiště před každodenní rutinou, stresem a místo, v jehož náruči se chceme plně oddat odpočinku a relaxaci, by měla tělu poskytnout příjemné prostředí, především pak teplo. I když by se mohlo zdát, že o teplotě na lůžku rozhodne přikrývka, není tomu tak. Základem tepelného komfortu v posteli je totiž matrace. Ta by měla mít schopnost termoregulace, aby se tělo zbytečně nepřehřívalo a neodvádělo pocením teplo do lůžka, stejně tak však nesmí docházet k jeho podchlazení. To by mohlo vést k tomu, že vnitřní orgány začnou v noci vyvíjet nežádoucí zvýšenou aktivitu, aby se vytvořilo teplo potřebné pro zahřátí těla.

Mezi matrace poskytující méně tepla patří latexové (z pěnové pryže), které hlavně v déle nevytápěném interiéru více zadržují vlhkost a pomalu se zahřívají. Zvláště ženská část populace mívá na těchto podložkách pocit chladu, a proto nejsou do vlhčích a chladných místností, kde se pravidelně netopí, například do chat a chalup – doporučené. Matrace, které tyto nepříznivé vlastnosti absolutně odstraňují, jsou vyráběny z takzvané líné pěny. 

Ty se spáčem doslova oddávají a poddávají – svou “tvrdost” mění na základě hmotnosti a tělesné teploty každého konkrétního uživatele. Tento materiál, vyvinutý za Atlantikem před více než třiceti lety, a to v NASA pro zlepšení sedacího komfortu astronautů letících do vesmíru, nevyvíjejí na uživatele žádný protitlak. Tělo je tedy na matraci rozloženo rovnoměrně, čímž je zabráněno proleženinám, zároveň dochází k lepšímu prokrvení těla, tedy i k jeho lepšímu přehřátí a intenzivnějšímu uvolnění svalů a kloubů.

To vše má samozřejmě také vliv na celkovou kvalitu spánku, člověk v noci spí klidněji a nemění příliš polohu. Tento materiál se dnes používá rovněž k výrobě anatomicky tvarovaných zdravotních polštářů, díky kterému je celá páteř dokonale uvolněná a uživatel se pak ráno neprobouzí rozlámaný, ale odpočatý a svěží. Pro zvlášť zimomřivé je možné zvolit matraci s letní a zimní stranou. Letní lépe odvádí vlhkost – bývá většinou vyrobena z bavlny – zimní naopak zadržuje teplo. K její výrobě se používá zpravidla ovčí rouno.

Zanechat komentář