Proč je rozdíl mezi pálenou taškou a ostatními krytinami

Střecha – to nejsou jen plochy krytiny, ale i množství doplňků, které jsou vyrobeny z různých materiálů. Jednotlivé části střechy jsou různš namáhány a tím i testované vnějšími povětrnostními vlivy. Nejexponovanější z nich bývají vystaveny slunci, větru, mrazu, sněhu, ledu, dešťové vodě, trusu ptáků, nečistotám jako prach, saze, mech, kyselému či zásaditému prostředí a podobně.

V létě se dokáží některé části střechy rozpálit na vysoké teploty až kolem sto stupňů, zatímco v zimě bývají vystaveny mrazům až minus 30 ° C. Takové opakované obrovské tepelné přechody, plus další povětrnostní vlivy pracují v neprospěch její životnosti. Dobře vypálená taška však vydrží i takové nepříznivé podmínky a to desítky až stovky let. Důkazem toho jsou středověké původní tašky, které jsou dodnes ve Středomoří. Známé jsou například pověstné dubrovnické střechy, nebo toskánské střechy či antické tašky na římských stavbách. Jiné materiály takovou odolnost vůči povětrnostním vlivům nemají

Především plechové krytiny podléhají korozi. Částečně je před ní chrání povrchové úpravy (pozinkování, poplastování apod.). Ale kromě rezerv samotných krytin, jsou při jiných než pálených keramických krytinách, i další slabá místa, kudy může střecha v budoucnu zatéci, případně odkud začne korodovat, nebo se znehodnocovat. Jedním z nejslabších míst bývají hřebíky, šrouby, vruty, které jsou použity při upevňování krytin na laťování. Právě v místech spojů vznikají nejčastěji poruchy na střeše. Pokud se použijí gumové nebo plastové podložky na utěsnění spoje, není to v budoucnu záruka těsnosti. Tyto jinak reagují na teplo a sluneční záření, v exponovaném prostředí “stárnou” rychleji, dochází při nich k degradaci vlivem slunečního záření, tepla, mrazu apod.

“Když si porovnáme cenu práce, za kterou se dá dnes udělat střecha s cenou materiálu, zjistíme, že skutečně není na místě šetřit na materiálech, protože cena práce je poměrně vysoká. Často tvoří až polovinu z ceny střechy an v budoucnu jen poroste. Navíc je přímo uměním sehnat skutečné odborníky, kteří dokáží odvést poctivou profesionální práci se zárukou. Ceny pálených tašek za 1 metr čtvereční se dnes často pohybují na stejné úrovni, jako ceny alternativních materiálů, nebo je rozdíl poměrně malý až zanedbatelný. V takovém případě již opravdu není o čem přemýšlet. Pokud je pro vás rozhodující cena, tak při podobných cenách rozhodně zvolte pálenou tašku, protože její užitné vlastnosti jsou nesrovnatelně vyšší, hlavně její životnost a barevná stálost. Dokonce se vyplatí i vyšší výdaje za kvalitní pálenou tašku, protože získáte střechu, která si už nevyžádá žádné dodatečné náklady. Máte přitom jistotu, že střecha bude mít požadované vlastnosti, z nichž nejdůležitější jsou životnost a funkčnost.

U výrobků z plechu (hlavně ocelového) je právě životnost a s časem související těsnost střechy, tím nejdůležitějším kritériem. Pokud jste tedy starší člověk, a nechcete už v budoucnu mít nečekané výdaje a investovat další peníze do střechy, určitě volte alternativu pálené tašky. V současnosti je na trhu mnoho výrobků a proto je důležité umět se v nich orientovat. Za kvalitu se vyplatí připlatit, protože střecha se má dělat pouze jednou za život. Jakékoliv poškození, hlavně skryté, které by mělo za následek zatékání a následné hnití krovu, plesnivění v podkroví, v izolaci a omítkách, nestojí za úsporu pár stovek korun.

Zanechat komentář