Proč kupovat nové koberce, když můžete vyčistit staré?

Jak dlouho vydrží koberec jako nový? Na tuto otázku dostanete několik odpovědí, protože záleží na různých aspektech. Jednak na frekventovanosti místa, kde se textilie nachází, ale také na vlastnostech materiálu. Pokud jste došli k závěru, že na vaše koberce není tak pěkný pohled jako dříve, ale nechcete se jich zbavit, vraťte jim někdejší krásu důkladným vyčištěním. Prozradíme vám, jak na to.

Problematika čištění koberců je poměrně rozsáhlá. Nabízí se různé metody a způsoby, jejichž účinnost podmiňuje druh materiálu, délka vlasu a samozřejmě i druh nečistot. Pravidelnou prevencí vždy docílíte trvale pěkného vzhledu. Koberec, o který je dobře postaráno, vypadá dobře i po letech – zachovává si zářivé barvy a je nadýchanější. Proto by měl váš pravidelný úklid domácnosti zahrnovat vysávání.

Domácí úklid

Čištění suchou cestou

Koberce s nízkým vlasem je vhodné čistit tzv. suchou metodou, která spočívá v posypání podlahy speciálním práškem (zakoupíte v drogerii). Po určité době, až prášek začne působit a naváže na sebe nečistoty, ho jednoduše vysajete. Tímto způsobem rozhodně nečistěte bavlněné koberce!

Čištění mokrou cestou

Zatímco suché čištění nemusí vždy být zcela šetrné, mokré čištění vhodně zvoleným roztokem neublíží žádnému koberci. Postup spočívá v nanesení připraveného roztoku na koberec, zaschnutí a následném čekání až vyschne. Nevýhodou této metody je časová náročnost. Délka schnutí může být i 24 hodin.

Domácí úklid

Strojové čištění koberců

Zřejmě nejefektivnějším způsobem je strojové čištění koberců. Opět jde o mokrý způsob, kdy se pomocí speciálního stroje pod tlakem nastříká čisticí prostředek do vláken. Až se nečistoty rozpustí, přístroj je opět odsaje. Díky tomu nehrozí vznik plísní, nedochází k zatuhnutí a koberec lze ihned používat.

Zanechat komentář