Proč stavět z cihly?

Nikdo z nás nestaví dům na pár let. Toužíme mít bezpečný a trvanlivý příbytek, ve kterém se budeme cítit příjemně, žít zdravě, bez hluku a v teple. Právě proto se při stavbě domu musíme v první řadě zamyslet nad správnou volbou materiálu. Je třeba si uvědomit, že i když většinu zařízení domu můžeme časem vyměnit, to podstatné, tedy základy a stěny domu se vyměnit nedají.

Každý z nás si určitě pamatuje pohádku o vlku a třech prasátkách, kdy vlk sfoukl slaměný a dřevěný dům. Jen cihlový dům odolal. Avšak nejen pohádky svědčí o spolehlivosti cihly jako stavebního materiálu. Pálená cihla patří mezi nejstarší stavební materiály, jaké lidstvo zná. Cihlové stavby přetrvaly staletí, což nám dokazuje množství zachovaných a plně funkčních staveb, jakými jsou například Amsterodamská burza z roku 1903, které vydržely dodnes. Několik studií zaměřených na hospodárnost a životnost různých stavebních konstrukcí uvádějí, že jednovrstvé cihelné zdivo vyžaduje v rámci svého životního cyklu minimální náklady na dodatečné investice jako jsou údržba a obnova.

porotherm1

Teplo domova

Dalším z kritérií při výběru materiálu jsou jeho tepelněizolační vlastnosti. Díky vyvážené kombinaci tepelněizolačních vlastností a akumulace tepla je cihla dokonalým materiálem, díky kterému se budete doma cítit vždy příjemně. Cihla má totiž výbornou vlastnost teplo v sobě akumulovat a později ho ze sebe sálat. Díky schopnosti akumulovat teplo masivní cihlové stěny zabraňují tomu, aby se náhlé změny teploty vnějšího prostředí projevily ihned i ve vnitřním prostředí. Čím je materiál obvodových stěn méně citlivý na tyto změny, tím více jsou vnitřní prostory vnímány z hlediska tepelné pohody jako příjemné.

V zdravém domě zdravé klima

Cihla je zároveň přírodní materiál, proto představuje ideální stavební materiál pro budování zdravého prostředí k bydlení. bez plísní a alergií. Kvalita vnitřního prostředí závisí také na obsahu vodních par ve vzduchu a teplot vnitřních povrchů. Při nevhodné kombinaci těchto dvou faktorů může dojít ke srážení vodních par nejčastěji v koutech nebo nežádoucí tvorbě plísní. Spóry plísní se pak mohou šířit ve vzduchu a vytvářet tak absolutně nevhodné a nezdravé prostředí. Stěny domu by proto měly umožňovat přirozenou difuzi vodních par. Právě cihly mají tuto vlastnost velmi příznivou a přispívají tím k tvorbě přirozené klimatu v obytných prostorách.

Zanechat komentář