Prodej domu s hypotékou

Pokud chcete prodat dům zatížený hypotékou, není to nijak těžké. Složité je sehnat bonitního kupce.Zájemce musí projít u banky. Nesmí mít záznam v registru, musí mít dostatečný příjem. Banka navíc s prodejem domu musí souhlasit.

Prodej domu s hypotékou – převod

Pokud se najde pro banku dostatečně solidní kupec, nevyřizuje se hypotéka nová, ale převádí se ta stávající tak jak byla poskytnuta majiteli domu. Kupec musí splnit všechny požadavky jako původní žadatel o hypotéku. Nemusíte vyřizovat nový odhad nemovitosti nebo další dokumenty. Kupec dokládá svůj příjem a musí být schopný půjčku dlouhodobě splácet.

Prodej domu s hypotékou a převzetí hypotéky tak může trvat 14 dní.

Co je potřeba zařídit

Prodej domu s hypotékou má svá pravidla.

Kupec musí vyřídit tyto náležitosti:

  • předloží žádost o poskytnutí hypotéčního úvěru
  • projde standardním procesem banky k získání hypotéky
  • pokud je klientem jiné banky, doloží své příjmy
  • musí prokázat dostatek vlastních finančních prostředků na úhradu rozdílu mezi celkovou výší kupní ceny a aktuálního zůstatku přebíraného hypotéčního úvěru.

Prodávající musí:

  • podat žádost o předčasné ukončení hypotéčního úvěru
  • doložit aktuální fotodokumentaci stavby

Převzetí domu s hypotékou může být výhodné pro všechny

Prodávající domu ušetří tisíce korun na poplatcích za mimořádné splátky a kupující může získat výhodný úvěr s lepšími parametry, než novou hypotéku. Neměnná totiž zůstává úroková sazba, fixace i doba splácení. Pokud klient získal hypotéku v období nízkých úrokových sazeb, nový klient získá po zbývající dobu fixace levnější hypotéku než by dostal novou. Navíc nový klient neplatí bankovní poplatek za vyřízení hypotéky, který je obvykle okolo 1% z ceny úvěru.

Převzetí domu s hypotékou banky řeší čím dál častěji. Mladé rodiny prodávají své byty a kupují větší pro rodinu nebo řeší tyto případy v případě rozvodu, kdy manželé po rozvodu nemají dost peněz na utáhnutí hypotéky, dům tedy prodají i s hypotékou a za peníze si pořídí menší byt.

Jeden komentář

  1. David Janák 30.12.2015 Reply

Zanechat komentář