Provětrávaná fasáda

Provětrávaná fasáda dodá vašemu domu nový vzhled a lepší funkčnost. Důležitou součástí provětrávané fasády je technická příprava, kterou nesmíte v žádném případě podcenit.

Narozdíl od klasické fasády zůstanou mezi vnějším obkladem a obvodovými zdmi vzduchové mezery. Tato vzduchová mezera umožní neustále odvětrávání zdí. Na fasádu můžete zvolit palubky z exotických dřevin, které jí dodají exkluzivní vzhled.

Provětrávaná fasáda – montáž

Základ má provětrávaná fasáda z hliníková konstrukce, která se musí ukotvit do zdiva. Mezera mezi fasádní deskou a nosnou zdí může být od 8 do 30 cm.

Na stěnovou konstrukci připevníme tepelnou izolaci, která nezadržuje vodu. Vrchní viditelná vrstva fasády je tvořena obkladovými panelovými deskami. Na výběr je několik desítek barev a odstínů. Tyto desky jsou stálobarevné a odolné povětrnostním vlivům i mrazům. Montáž probíhá suchou cestou a je rychlejší než klasické postupy a může být prováděna celoročně. Při poškození jedné desky ji lze snadno vyměnit. Životnost této fasády je až několik desetiletí.

Provětrávaná fasáda a její vlastnosti

Provětrávaná fasáda musí odpovídat standartům ČSN a EN o pozemním stavitelství. Všeobecně provětrávané fasády zlepšují vlastnosti domu. Fasády jsou odolné ohni, mají výbornou akustickou izolaci a tepelnou roztažitost, dají se montovat i na nerovné povrchy. V letním období zabraňují přehřívání domu. Není potřeba montovat tepelnou vrstvu izolace.

Pokud máte problémy s nadměrnou vlhkostí zdiva, jsou odvětrávané fasády ideálním řešením. Dům může „dýchat“ a přitom je dostatečně zateplen.

Nevýhodou jsou vyšší náklady než u kontaktních fasád.

Jednotlivé části provětrávané fasády

Provětrávaná fasáda se skládá z těchto částí:

Nosná konstrukce – impregnované dřevěné latě, ocelové profily

Kotvení nosné konstrukce – je potřeba veškeré prvky řádně ukotvit.

Tepelná izolace – nejčastěji se volí minerální vata nebo celolózová vlákna

Provětrávaná mezera – V mezeře musí proudit vzduch 0,5 -1 m/s

Vnější opláštění – určuje konečný estetický vzhled odvětrané fasády. Nejpoužívanější jsou tyto materiály:

  • sádrovláknité desky
  • cementotřískové desky
  • vláknocementové desky
  • dřevo
  • keramické obklady
  • přírodní kámen
  • osb desky, palubky
  • plasty

Zanechat komentář