Pusťte domů čerstvý vzduch

Množství domácností vybavených plastovými okny je čím dál větší. Toto zpříjemnění s sebou však přináší povinnost, v zimním období pro mnohé nemilou: větrání. Ne snad, že bychom společně s vylepšením bydlení zpohodlněli a přestali přivádět do bytu čerstvý vzduch. Často ale zapomínáme, že plastové okna, na rozdíl od dřevěných, byt izolují a vytvářejí ideální prostředí pro množení roztočů a plísní. Jaké jsou rizika s tím spojené a jak se můžeme bránit?

Větráním se udržuje dobrá vlhkost vzduchu. Ta by se měla ideálně pohybovat v rozmezí 50% – 60%, zvláště když bývá ve společné domácnosti alergik. Vyšší vlhkost přispívá k rozšíření plísní, nižší vysušuje sliznice, které jsou tím pádem náchylnější k chycení případného viru.

Problémy

Procento alergiků v naší populací se stále zvyšuje. Alergie se navíc nedají vyléčit, dají se jen zmírnit či dočasně odstranit jejich příznaky. Dráždit nás může v podstatě cokoli a nevětraný byt ke zlepšení rozhodně nepřispívá. Může se navíc stát, že citlivou osobu začnou dráždit i pachy šířící se z kuchyně při vaření. Co konkrétně vám může způsobit tyto nepříjemnosti?

Roztoči

V kobercích, záclonách a klidně i ve vaší posteli se dost pravděpodobně ukrývá drobounký, pouhým okem nepozorovatelný živočich. O jeho existenci se dozvíte až ve chvíli, kdy na ně dostanete alergii vy nebo někdo z vaší rodiny. Roztoč má rád teplo a vlhko. Obzvláště rychle se množí po létě. Je velmi těžké se ho mechanický zbavit, ideální je proto vytvořit podmínky, ve kterých se mu nedaří.

Plísně

S interiérovými plísněmi se můžete setkat nejen doma, ale například na chatě. Právě tam se jim totiž nabízí přímo ideální prostředí. Přes týden tam není nikdo, kdo by vyvětral a plísně to mají rády. Vy si pak mezi ně chodíte na víkend odpočinout.

Nejen doma na vás však číhají nástrahy uzavřených místností. Problém pokračuje, pokud máte v práci klimatizaci. Některé typy jen těžko nahradí vzduch přiváděný vnějším oknem, často chybí potřebná vlhkost.

Jak z toho ven

Na plísně i roztoče existují postřiky. Nejdůležitější je však pravidelné větrání. Měli byste se přemoci a i při chladném počasí alespoň dvakrát denně vpustit do bytu čerstvý vzduch (ve větších městech je samozřejmě nutné přizpůsobit se případné nižší kvalitě vzduchu, najdou se i dny, kdy je skutečně vhodnější nechat okno zavřené). Využít můžete také mikrocirkulaci vzduchu, která je dostupná u všech moderních typů plastových oken.

Zanechat komentář