Ratan se vrací

Chtěli byste obměnit nábytek v obýváku a rádi byste docílit zajímavého, netradičního vzhledu? Nebo jen hledáte doplňky na oživení interiéru, které skutečně vydrží? V posledních letech je u nás znovu objevován ratan. Už dávno neplatí, že patří pouze na terasu, zahradu nebo chalupu. Tento exotický materiál se získává z lián palmy, která roste většinou v tropických pralesích Indonésie a Filipín. Nábytek z něj se vyrábí nejen v Asii, ale také v Evropě, kde je materiál dovážen.

Ratan bývá často zaměňován za proutí. Proutěný nábytek je cenové dostupnější, ale neposkytuje takovou trvanlivost, jako ratan. Toto exotické dřevo se nejčastěji používá lakované či mořené, už méně často se bílí, dá se však sehnat i barvené. V současné době je nejoblíbenější medová barva, která ve světlejším provedení mírně tmavne a později získává lehkou patinu.

Zajímavý je černý ratan, jinak také nazývaný krokodýlí hnízdo. Jeho předností je hlavně pevnost a odolnost, je trochu méně pružný a o něco těžší než obyčejný ratan. Jeho přirozená barva je tmavá, šedá až černá.

Bylo by mylné domnívat se, že se ratan hodí jen pro zahradní nábytek. Například ratanová jídelní souprava dokáže celkově změnit dojem malé panelákové kuchyňky. Postel, komoda a noční stolek vytvoří útulné zařízení ložnice, stejně tak malé křesílko či rohová police do zařízení bytu nenásilně zapadnou.

Jak se takový nábytek ošetřuje? Stačí ho otřít vlhkým hadrem, vyluxovat nebo vysprchovat a nechat přirozeně vyschnout. Na velmi znečištěný nábytek můžeme použít vodu s trochou čpavku, který má odmašťovací účinky.

Zanechat komentář