Rekonstrujeme koupelnu v paneláku

Už vás nebaví vaše stará koupelna a chcete ji oživit novými obklady a dlažbou?

Jak na to?

Připravíme si podklad

Před obkládáním koupelny je potřeba odstranit nečistotu a maltu z plochy, kterou chcete obložit.

Důležité je vyrovnání stěn a penetrace. Penetrace vám sníží a sjednotí savost podkladů a zvyšuje jejich soudržnost.

Rozměříme obklady

Změříme si výšku pro založení obkladu a označíme si přibližně ve výšce očí rysku. Pomocí vodováhy nebo laserového nivelačního stroje si tuto výšku přeneseme na ostatní stěny – poslouží nám jako vodítko při obkládání.

Naneseneme lepící tmel

Zubovou stěrkou si naneseme lepidlo, nejprve hladkou stranou a potom ho zatáhneme zubatou stranou. V závislosti na velikosti a rovině podkladu použijeme velikost zubu č. 6 nebo 8.

Obložíme stěny koupelny

Obklady pokládáme od nakreslené rysky směrem nahoru a pak dolů, poslední řadu dolepíme až po nalepení dlažby. Důležité je kontrolovat rovinu. Pro lepší přilnutí a srovnání obkladů, každý poklepeme gumovou paličkou.

Už máme obložené stěny a pustíme se do dlažby..

Změříme a vyrovnáme podklad

Mít dokonale rovný podklad je zásadní věc při pokládce dlažby. Rovnost si změříte pomocí vodováhy. Povolená odchylka je +-2 mm na 2 m délky. Pokud je potřeba podlahu vyrovnat, použijeme samonivelační stěrku.

Další podstatnou věcí je výběr správného lepícího tmelu.

Začneme s pokládkou dlažby

S pokládáním dlaždic začínáme od středu, vyhneme se tak nerovnoměrným ořezům na krajích. Otvory pro elektroinstalaci apod. si vytvoříme pomocí vykružovací korunky nebo úhlové brusky s diamantovým kotoučem a kleštěmi dotvarujeme do požadovaného tvaru.

Vyspárujeme dlaždice

Zhruba po 24 hodinách, kdy nám vytvrdne lepidlo, musíme vyplnit mezery mezi obklady a dlažbou spárovací hmotou. Vyškrábeme z mezer všechno zbylé lepidlo a gumovou stěrkou naneseme spárovací hmotu. Zapravujeme ji do spár šikmým natahováním. Po zaschnutí odstraníme hadrem její přebytky.

Poslední krok – silikonování

Kvůli možnému pnutí materiálu je nutno ve všech rozích udělat silikonovou spáru. Pomocí aplikační pistole naneseme silikon a po nanesení ho postříkáme vodou smíchanou se saponátem. Pomocí stěrky na silikon odstraníme přebytečný materiál.