Rekonstrukce eternitové střechy

Eternit, nebo také střešní krytina z azbestocementových tašek je lehkou střešní krytinou. Ještě na ně stále můžeme narazit na starších domech, chalupách v horských oblastech, chatkách a různých přístřešcích. Jedná se o vlnité nebo čtvercové eternitové desky, které se dříve na střechu pokládaly na plné dřevěné bednění a měly tak velmi dobrou odolnost vůči množství sněhu, ale i silným obdobím větru. V poslední době se ale stále více lidí snaží takovéto střechy zrekonstruovat.

Rekonstrukce eternitové střechy

Po delší době užívání už nejsou tyto střechy tak funkční a jsou také zakázány kvůli zdravotní nebezpečnosti. Jestliže se pustíme do rekonstrukce staré eternitové střechy, chceme zároveň zachovat také co největší část ze střechy původní. Pokud se nemusí měnit celá konstrukce střechy, lze ušetřit dost velké množství peněz a současně také ponechat veškeré výhody staré střechy s plným bedněním.

Většina původních eternitových střech není konstruována na velkou zátěž těžkých krytin v podobě pálených a betonových tašek o hmotnosti cca 40 kg/m2 a více. Musíme tedy najít mezi množstvím druhů lehkých krytin tu pravou. Naštěstí je v dnešní době z čeho vybírat. Zejména se nabízí velkoformátové a maloformátové plechové tašky či vláknocementové krytiny.

Mnoho lehkých krytin bude vyžadovat dodatečné laťování a to výrazně celkově prodražuje rekonstrukci a výhoda plného bednění se ztrácí. Musíme si uvědomit, že střecha s laťováním není pochozí, nedisponuje tak velkou odolností vůči nánosům sněhu a je mnohem náchylnější k poškození i odfouknutí při silných poryvech větru.

Jestliže se rozhodneme využít naše stávající bednění bez velkých nákladů, můžeme použít moderní asfaltové šindele. Zde není nutné dodatečné laťování. Nové šindele se pokládají na již stávající bednění a nová střecha může být hotová za několik dnů. Tyto typy moderních šindelů mají velmi dlouhou životnost a jejich záruka je mnohdy i 25 až 30 let.

Demontáž eternitové střechy

Lehké střešní materiály ve formě šindelů pokládáme bez nutnosti konstrukce nového krovu a mnohdy i za využití stávajícího bednění střechy. Pokládka šindelů je velmi rychlá a jednoduchá, a je možné mít novou střechu za pár dnů. Jedny z nejpoužívanějších jsou moderní šindele z řady s názvem Cambridge. A například šindele Cambridge Xpress jsou laminové a už z výroby se na nich střídá jedna a dvě vrstvy materiálu, čímž je šindel plastický na pohled a má vzhled 3D.

Tím je zabráněno viditelnosti případných nerovností bednění vytvořených z prken často před 40 až 50 lety. Unikátní způsob výroby umožňuje použití téměř všech částí šindele při pokládce a je tvořeno minimum odpadu. Prořez je tedy minimální a záruka je 25 let. Dále se nabízí šindele Cambridge Xtreme 9,5°, které jsou celoplošně lepící a použitelné na sklon střech od 9,5° či o 90° se zárukou v délce 30 let.

Nejprve se musí demontovat stávající eternitová krytina a ekologicky zlikvidovat. Pak je nutná kontrola stavu původního krovu a bednění s výměnou ztrouchnivělých trámů. Dále se kontroluje odvětraná mezera pod bedněním, kdy musí vzduch pod bednění proudit od okapů až do samého vrcholu střechy. V případě, že nasávání, odvětraná mezera pod stávajícím bedněním nebo celkové odvětrání v hřebeni střechy chybí, je nutné jej dodělat zejména u střech, kde je zateplené podkroví.

Montáž eternitové střechy

Pak nastupuje oplechování spodní okapní hrany střechy, úprava a očista střešního bednění pro dosažení maximální rovnosti pro novou pokládku. Na řadu přichází instalace podkladních pásů pro pojistnou hydroizolaci střechy, jenž je pokládána rovnoběžně s okapovou částí nové střechy. Následuje instalace bočních závětrných štítových lišt.

Pak už následuje startovací řada šindelů, kterou instalujeme na okapové oplechování a pokládáme po řadách směrem od spodní části nahoru. Na části hřebenů a nároží se používají výřezy z obdélníkových šindelů přehýbané přes hřeben a nároží. Na uchycení šindelů se používají dostatečně dlouhé a také korozi odolné hřebíky, které by měly být kroužkované nejlépe po celé délce dříku hřebíku. Tím bude zajištěno pevné přichycení a hřebíky z bednění nebudou vylézat.

Šindele jsou z voděodolného materiálu na přírodní bázi, tedy z asfaltu, kamene, skelné rohože a dalších příměsí látek. Zajišťují výbornou odolnost proti přírodním extrémním vlivům a nezatěžují střechu. Běžnou rekonstrukci lze zvládnout za 3 až 5 dnů.

Jeden komentář

  1. Vít Hozman 3.9.2019 Reply

Zanechat komentář