Rozdíl mezi klasickou a americkou hypotékou

Není hypotéka jako hypotéka, to je třeba říct si hned v první řadě. Hypotéky se totiž dělí do několika skupin, každá z nich má trochu jiné parametry. Třeba americké hypotéky jsou vlastně něco jako výhodná spotřebitelská půjčka – bez nutnosti pořizovat si vlastní bydlení. Americké se jim říká snad proto, že jsou vlastně neomezené. A v čem dalším jsou tolik zajímavé, že si za těch pár let vybudovaly výsadní pozici na našem trhu s dlouhodobými úvěry?

  • Sjednáte je poměrně rychle. Nepotřebujete nekonečné papírování, výpis z katastru nemovitostí, dokazovat zdlouhavě svou bonitu a tak podobně. Od klasické hypotéky se tedy ta americká liší tím, že má výrazně nižší nároky na administrativu.
  • Splatit ji můžete kdykoliv, a navíc zcela bez pokut. U klasických hypoték tohle nejde tak snadno, často musíte dlouho vyjednávat a někde lze splatit jen malou část celkové jistiny za kalendářní rok ve formě takzvané mimořádné splátky.
  • Úrok je velmi výhodný, některé nabídky začínají na ročních úrocích o hodnotě dvou procentních bodů. To je mnohem zajímavější cifra než u klasických spotřebitelských úvěrů, kterým může americká hypotéka směle konkurovat.

Vše je třeba náležitě promyslet. A proč ne třeba s pomocí naší kalkulačky? Ta vám pomůže udělat si během pár okamžiků o něco jasněji. Zajímavý tip, zcela nezištný, a navíc i zdarma. Takže jistě není důvod, proč to nezkusit, že? Americké hypotéky jsou na našem trhu teprve pár sezón, ale důvěru klientů si už vybudovaly. Rozhodně jde o zajímavý způsob, jak rychle přijít k mimořádně levné půjčce. A o to tu přeci jde především.

Hypotéka

Zaměřte se trochu i na čísla

Co je pro hypotéku klíčové? Ať už si sjednáváte tu či onu hypotéku, určitě se v první řadě vyplatí zacílit na výpočet RPSN. Takzvaná roční procentní sazba nákladů totiž řekne o půjčce naprosto vše, co potřebujete vědět. Jednoduchým výpočtem se pak dozvíte, o kolik meziročně přeplatíte jistinu. A co vlastně víc potřebujete znát, když jde o svět půjček, že?

Úroková sazba může být kdovíjak lákavá, ale hypoteční úvěr z ní nepoznáte stoprocentně. Nejsou v ní totiž zahrnuty nejrůznější poplatky s hypotékou spojené. A právě ty někdy mohou pořádně zamíchat kartami, dělají totiž v některých případech i pěkných pár tisíc korun ročně.

Zanechat komentář