Rychle rostoucí dřeviny pro topení

Hitem se stávají rychle rostoucí dřeviny pro topení a výrobu energie. Díky samovýrobě dřeva ušetříte až deseti tisíce korun oproti cenám za plyn nebo elektřinu.

Nejčastěji pěstované dřeviny jsou japonský topol, paulovnie, vrba a další.

Rychle rostoucí dřeviny pro topení – japonský topol

Topoly se na štěpku sklízí po třech letech. Pro výrobu palivového dříví musí topol růst pět let. Strom musí dosáhnout výšky 12-18 a průměr kmene je 15-20 cm. Jeho výtěžnost je asi 25 let. Po uřezání totiž znovu obroste. Roční přírustek na jednom hektaru je 10- 20 tun. Energetická hodnota japonského topolu je srovnatelná s hnědým uhlím.

Stromu vyhovuje nadmořská výška do 550 m. Půda by měla být vlhčí. Strom však přežije i delší období sucha či naopak až dvou měsíční zaplavení. Výsadba se provádí na jaře do dobře připravené odplevelené půdy.

Vrba Smithova

Na takzvaných výmladkových plantážích se nepěstují jen topoly, ale také vrby. Konkrétně Vrba Smithova jejíž vlastnostmi je velmi rychlý růst a vynikající regenerační schopnost. Vrba roste jako rychle rostoucí dřeviny pro topení v půdě dobře zásobené vodou a má ráda světlá stanoviště, případně boční zastínění. Narozdíl od topolu má vyšší produkci štěpky. Při pěstování může trpět okusováním od zvířat.

Další druhy

Další dřeviny pěstované u nás na biomasu jsou trnité růže, olše, lípky, jeřáby a zkoušejí se také jilm a pajasan.

Přípravu pozemku začněte rok před samotným zahájením výsadby stromů. Zaplevelené lokality je potřeba dokonale odplevelit a také je vhodné zasadit na dané pole řepku nebo konopí či ječmen jako přípravu na výsadbu stromů. Není doporučeno používat chemické prostředky při odplevelování půdy.

Samotná výsadba stromů je náročný proces také administrativně. Na výsadbu těchto stromů je také možné získat dotace. Pokud si nevíte rady, poradí vám odborníci na dotace. Plantáže rychle rostoucí dřeviny pro topení je možno pěstovat na zemědělské půdě.

Zanechat komentář