Sádrová omítka

Sádrová omítka je jednovrstvá, jemná omítka vyrobená ze sádrovce. Hodí se na omítání veškerého zdiva v interiéru. Sádra díky své schopnosti sama regulovat vlhkost udrží příjemné mikroklima. Pokud je v místnosti větší vlhkost, sádrová omítka ji absorbuje a později ji opět uvolní do ovzduší. Umí absorbovat také teplo.

Sádrová omítka – vlastnosti

Sádrová omítka, jak jsme již uvedli umí udržovat správné mikroklima v místnosti díky schopnostem absorbovat teplo a vlhkost. Také má dekorativní vlastnosti a splňuje stavební i fyzikální požadavky pro vnitřní prostory. Nesmíme opomenout kvalitní a jednoduché zpracovávání omítky a výsledný hladký povrch stěny.

Další vlastností je vysoká přilnavost stěny. Samotná omítka je velmi lepivá a snadno tak přilne ke všem stavebním materiálům. Tuto vlastnost uvítáte zejména při omítání stropů i špalet a překladů. Sádrová omítka potřebuje na vyschnutí 10 až 14 dní oproti cementovým omítkám.

Vytváříme povrch

Sádrová omítka je vhodná i v případě, že chceme na zdi vytvořit zajímavé povrchy jako je kamínková struktura, kletovaná omítka. Samozřejmě může sloužit jako podklad pro obklady, tapety i ozdobné omítky.

Práce se sádrovou omítkou

Sádrová omítka lze zpracovávat ručně i strojně. Podklad, který bude omítan nevyžaduje žádnou speciální úpravu. Penetrační nátěr je potřeba aplikovat pouze pod prefabrikované betony.

Podklad musí mít minimální teplotu +5 stupňů a musí být suchý. Ze stěny odstraňte zbytky bednících olejů a nesoudržných částic. Silně zaprášenou stěnu oměťte smetákem či kartáčem. Spáry hrubší než 5 mm vyplňte. Sádrová omítka pro ruční zpracování se nanáší v 5 mm vrstvě. Čas pro její zpracování je maximálně 100 minut.

Sádrová omítka pro strojní omítání se hodí pro omítání stěn, stropů na podklad jako je beton, pálená cihla či plynosilikátová tvárnice nebo dřevocementové desky.

Hlavní výhody

  • nízký difúzní odpor zajistí prodyšnost zdiva
  • přijímá a uvolňuje vlhkost
  • reguluje klima v místnosti
  • nemusí se brousit
  • nedrží se na nich prach
  • nejlepší materiál při výměně oken a dveří
  • zabraňuje vzniku plísní

více o tématu

Zanechat komentář