Sedlová střecha

Mezi nejstarší a nejpoužívanější typy střech u nás patří sedlová střecha. Skládá se ze dvou střešní rovin s přímočarým hřebenem, dvěma okapy a dvěma štíty. Další varianty této střechy jsou křížová a polokřížová, které se používají na stavbách se složitějším půdorysem. Je oblíbená díky své jednoduchosti, nižší ceně, snadnou pokládkou střešní krytiny a nezřídka také plní náročné estetické požadavky.

Větší prostor pro bydlení

Sedlová střecha je u nás nejčastěji využívaný typ střechy. Pokud si chcete zvětšit prostor pro bydlení, můžete to vyřešit jednoduše. Obvodové zdi je potřeba vyzdít výše, než je podlaha – nejčastěji se tato výška pohybuje v hodnotě 1,3 m. Pod tento poměrně nízký strop můžete klidně umístit postel a posadit se jde taky pohodlně. Takto vytvoříme omezeně využitelný prostor.

Sedlová střecha

Výhody

  • je prodyšná
  • nižší cena
  • rychlá montáž
  • nezadržuje sníh a vodu

Nevýhody

  • náročnější údržba
  • vyšší náklady na energii

Faktory ovlivňující vlastnosti střechy

Nejdůležitější faktor, který ovlivňují vlastnosti, které sedlová střecha má, je její sklon. Doporučený úhel je 45 stupňů. Minimální sklon je 25 stupňů, při menším sklonu nejde stavba dále rozšiřovat. Sedlovou střechu najdeme nejčastěji na venkovských staveních. Plášť sedlové střechy je tvořen příčnou nosnou vazbou a zakončení je provedeno štítem s uloženými vaznicemi krovu. Díky sklonu střechy se na ní nedrží sníh ani dešťové kapky.

Krytina

Sedlová střecha může být pokryta jakoukoliv střešní krytinou. Povlakovou – asfaltové pásy, betonové či pálené tašky, plechy z nejrůznějších materiálů, asfaltové šindele i bitumenovaná krytina nebo nově se stále častěji využívá krytina plastová. Mezi další často používané krytiny patří kameninová s glazurou nebo došek – slaměná krytina s perfektními izolačními vlastnostmi. U historických budov se také využívá dřevěný šindel.

Zateplení

Tepelná úspora při zateplení sedlové střechy je zhruba 30%. Záleží na konkrétním řešení zateplení střechy. Nejběžnějším způsobem zateplení je nadkrokevní izolace s PU pěnou nebo vytvoření sendviče z osb desek mezi které se vloží tepelná izolace z EPS nebo vláknitý izolant.

Zanechat komentář