Stále je uklizeno

Možná to dnes už není tak obvyklé, ale ve starších stavbách se s oblibou vytvářely nejrůznější výklenky nebo slepé zdi, které neměly žádnou praktickou funkci, prostě “tak nějak vyšly”. Právě o takových nepravidelnostech půdorysů platí, že zdánlivá nevýhoda se stává předností. Stačí je vybavit vnitřními policemi, osadit dveřmi a na světě je nový úložný prostor. Vestavěný nábytek, se dnes stává fenoménem právě díky úspornosti prostoru a až nečekaně velkému objemu.

Velmi široký sortiment vestavěných skříní, množství kombinací a doplňků, usnadňuje zapojení skříňové sestavy do stylu a atmosféry interiéru – může být jako jejím doplněním samostatný solitér, od kterého se bude odvíjet další zařízení. Ale i tak pohledově nejvýznamnější, je samozřejmě vnější část vestavěného nábytku, tedy vlastní dveře a stejně důležité je také uspořádání vnitřního prostoru. Od systému polic, závěsů, šatních tyčí, přihrádek, zásuvek a dalších přepážek, se odvíjí praktičnost a celkový objem nábytkového prvku. Vestavěná skříň, tak není vystavena pohledem z několika stran, jako je tomu při klasickém nábytku ale zpravidla jen z jedné a to z čelní. Vnější strany vymezující interiér vestavěného nábytku tak úsporně nahrazují obvodové konstrukce místnosti.

Police, koše, drátěný program

Podle toho, do jaké části rodinného domu si vestavěný nábytek kupujeme, a podle charakteru ukládaných věcí, zvolíme vybavení vnitřního prostoru. Vyrábí se vždy z hotových komponentů sestavených přesně na míru. Vnitřní úložné police, bývají většinou z dřevotřískových desek s laminovaným povrchem, který je hladký, snadno se čistí a je zdravotně nezávadný. Trochu citlivější jsou jeho hrany. Ty by neměly být olepené zažehlovacími páskami, protože by se při častějším namáhání snadno odtrhovali, ale vždy odolnými a tvrzenými ABS hranami. Kromě standardních polic máme na výběr i další prvky pro členění prostoru: drátěný program s kolejnicemi a koši, uzavřené zásuvky, výsuvné police, specializované nástavce. Do vestavěné skříně umístěné v ložnici, tak určitě kromě polic umístíme i výsuvnou tyč na ramínka, držák pro snadné uložení kalhot bez věšáků, tyč na zavěšení kravat či šátků. Praktické jsou také nejrůznější drátěné koše, v nichž je prádlo uloženo velmi přehledně a při hledání drobnějších kusů oděvů, nemusíme otvírat všechny zásuvky.
Za posuvnými nebo výklopnými dveřmi vestavěné skříně, se však může skrývat i složitější svět, jako je sestava polic a drátěných přihrádek. V malém bytě může takto vybavený výklenek sloužit jako prostor pro domácí práce – schováme za něj pračku i se sušičkou, výsuvné žehlící prkno nebo koše pro vyprané, ale ještě nevyžehlené prádlo. Odsunutím dveří, pohybujících se v kolejích tak nepřicházíme o další prostor nutný k manipulaci s dveřním křídlem, takže například počítačový stolek či pracovní kout, bude ve vestavěné skříni vždy snadno k dispozici a navíc je není třeba neustále uklízet – stačí odejít od rozpracovaného díla, zatáhnout dveře a máme uklizené.

Materiály na výběr

Pokud jsme úspěšně vyřešili dilema s umístěním a uspořádáním vnitřního prostoru, musíme se rozhodovat znovu – tentokrát půjde o vlastní dvířka. V nabídce dodavatelů najdeme masivní dřevo, laminované desky, překližku, nejrůznější dřevotřísky, plast, ale i plech, plexisklo nebo sklo.
Do luxusních interiérů vybavených kvalitním masivním nábytkem, zvolíme asi dvířka dýhované, nejlépe ve stejné povrchové úpravě jako ostatní nábytek. Levnější variantou, na nichž krása přírodního dřeva dobře vynikne, jsou lamelové dvířka připomínající uspořádání lišt stažené žaluzie. Jejich výhodou je neustálé provětrávání prostoru, což může být vhodné zejména při botnících, šatnách nebo  pracovních koutů. Horizontální lamelové prvky, vnášejí do interiéru drobnější měřítko, proto jsou vhodné zejména do menších místností a dětských pokojů. Tam, kde se snažíme naopak o optické zvětšení prostoru, neváhejme použít na dveře zrcadlo – hodí se vždycky hlavně v šatně, a navíc vestavěnou skříň povyšuje o další praktický prvek.
Netradiční, i když velmi zajímavou úpravou dveří, může být bambusové proutí, ozdobné dřevěné mřížování nebo jen plech s pravidelnou perforací, i když v posledním případě počítejme s tím, že pohyb takových posuvných dveří, nemusí být vždy bezhlučný. Elegantní variantou je pískované sklo, které jemně propouští světlo a naznačuje vnitřní uspořádání interiéru. Zde samozřejmě pozor na lákavé obrázky z katalogů – police za pískovaným a podsvíceným sklem, se většinou pro účely fotografování vybavují šatstvem jedné barvy, náš šatník je však mnohem pestřejší a v interiéru může barevná směs za sklem působit trochu rušivě.

Co byste ještě měli vědět

 1. Vestavěné skříně na míru se stávají pevně zabudovanou součástí interiéru a většinou si je pořizujeme na celý život. Zabývejme se proto jejich plánováním se stejnou pečlivostí, jakou jsme věnovali například kuchyni či koupelně.
  2. Pro vestavěnou skříň využijeme celou výšku stěny – skříně na míru je možné montovat až do výšky 320 cm. Do vyšších oddílů se samostatnými dvířky lze uložit skutečně jen málokdy používané věci.
  3. Vnitřní členění úložného prostoru ve skříni na míru má být praktické: maximální dosažitelná výška ze stoje pro ženy je 195 cm. Výše umístěné police se již stávají nepraktické svou nedostupností při běžném provozu.
  4. Do polic ve výši 180 a více centimetrů patří jedině sezónní věci. Naopak do spodních částí skříně (pod 70 cm výšky) patří pouze předměty snadno vyjímatelné, abychom si zbytečně nenamáhali záda.
  5. Skříně na míru můžeme použít kdekoliv, tedy například i v koupelně, kde přehledně roztřídí a uschovají všechny toaletní potřeby, které jinak mohou překážet a kazit estetický dojem z místa původně určeného k uvolnění a relaxaci.
  6. Skříň umístěna do výklenku ušetří naše finance. Je možné totiž namontovat pouze nezbytné díly konstrukce skříně, takže se snadno obejdete například bez některých bočnic, ale i bez dílu podlahového či stropního.

Zanechat komentář