Stát připravuje stamiliony korun domácnostem na hospodaření s dešťovou vodou

Nový dotační program s prozatímním pracovním názvem Modrá úsporám je nový plánovaný projekt jež by měl podpořit zachytávání, uchovávání a zužitkování dešťové vody v českých domácnostech. Příspěvky budou určeny majitelům rodinných domů na stavby nádrží či jezírek na zachytávání dešťové vody. Cílem je úspora vody, které je i  ČR kvůli suchu v některých místech nedostatek.

Dešťovou vodu lze využít k zalévání, ale i třeba na splachování. Šestnáctikubíková nádrž vykryje celoroční spotřebu vody na záchodě pro dvě osoby. Například ve Středočeském kraji by tak ušetřili zhruba sedm set korun.  Ministerstvo na ní vyhradilo téměř 200 milionů korun a dotaci by tak mohly získat desetitisíce domácností.

Modrá úsporám ? Program je doposud beze jména

Jak bude dotační program Modrá úsporám skutečně vypadat a fungovat, zatím moc informací do médií neproniklo. Prozatím má pracovní název Modrá úsporám. Úředníci používají tento pracovní název kvůli jeho podobnosti s dotačním programem Zelená úsporám, který je velmi úspěšný.
Jak bude Modrá úsporám fungovat se prozatím vyjednává, jeho nastavení je ve fázi diskuzí a vyjednávání. Uvažuje se o 50% příspěvku na retenční nádrže. Žádosti bude vyřizovat Státní fond životního prostředí.  Budoucnost programu ukáže až zájem měst a obcí.

Všechny detaily představí ministerstvo ŽP na podzim 2016.  Zatím se najisto počítá s penězi právě na velké nádrže na dešťovou vodu, ideálně podzemní. Jejich cena se pohybuje mezi deseti a dvaceti tisíci podle kapacity.

Obce mohou žádat o příspěvky z programu Chytrá obec. Dotace na hospodárné zacházení s vodou jsou v plném proudu a určeny jsou obcím do 500 obyvatel. Program podporuje opatření jako systémy k opětovnému využívání dešťových a šedých vod, projekty na čištění odpadních vod, a to včetně udržitelných koncovek, jako je třeba dočištění odtoku ČOV nebo další využití kalu. Žádat lze také o podporu na realizaci vegetačních střech nebo vegetačních krytů fasád. Čerpat lze podporu na doposud nerealizované projekty.

Máte zájem o tento program a chcete dostávat nejnovější informace ?

Vyplňte tento formulář a my vám informace budem bezplatně zasílat

Zanechat komentář