Stavba ve fázi rozvodů, na řadu přichází elektrika, voda a odpady

Jakmile vám přeje počasí a dostanete se do fáze, kdy se u vás začnou střídat řemeslníci z řady profesí, kteří zajišťují rozvody všech sítí po vašem novém domě v podobě odpadů, vody a elektřiny, stavba se začíná rýsovat. Nejtěžším oříškem je v této fázi zajistit souběh těchto různých profesí bez zbytečných průtahů tak, aby si navzájem byli schopni vyhovět a zároveň mohli splnit vaše představy. To se s menšími či většími průtahy a potížemi nakonec povede.

Zařizovací předměty a rozvody

Jakmile dojde k instalaci potřebných geberitů na příslušný počet WC a koupelen, následuje také instalace rozvodů teplé a studené vody směřující ke všem příslušným zařizovacím předmětům, jako je vana, sprchový kout, umyvadla, dřezy, myčka, pračka a bojler. Pokud bude například dřez v kuchyni vzdálený víc jak 10 metrů od bojleru, používá se cirkulace TUV. Použití průtokového ohřívače není moc efektivní a hospodárné vzhledem k platbě za spotřebované energie.

V poslední době se také často přivádí voda k WC a pračce z dešťové nádrže, což přináší značnou úsporu. Natahání potřebných trubek na vodoinstalaci a odpady tedy musí zahrnovat přepínání umístění v technické místnosti mezi vodou z řadu a dešťovkou. Z technické místnosti se trubky natahují na záchod, koupelny, kuchyně a je-li třeba tak do patra.

Navíc se dnes často vedou i další trubky na cirkulaci vody. Jedna trubka navíc nepředstavuje velkou investici a představuje komfort jednoho otočení kohoutkem a zajištění okamžitého toku teplé vody. Čerpadlo může být zavedeno na spínací hodiny a ráno i večer pak bude cirkulovat teplá voda podle vaší potřeby.

Vytápění i klimatizace

Další fází je teplovodní podlahové vytápění, a to nejčastěji v místnostech jako je koupelna, chodba, předsíň, a dále pak kuchyň, obývák, nebo prostě po celém domě. Pak u zbývá jen namontovat WC, připravit rozvody k radiátorům, většinou v ložnicích a k otopným žebříkům do koupelen.

Na řadě je také příprava rozvodů pro klimatizaci v příslušných místnostech, jako jsou ložnice a obývací pokoj. Jakmile přistoupíte k fázi zaházení rozvodů maltou, anebo jejich zasádrování, umístění rekuperace v technické místnosti, obezdění geberitů, pojistkové skříně a rozvaděče na topení i na podlahové vytápění. Pozvolna pak nastupujeme cestu k omítkám a stavba se zase posunuje.

Zanechat komentář