Stříkané omítky

Vnitřní omítky dělíme podle počtu vrstev na jednovrstvé, dvouvrstvé, více vrstvé a nástřiky. Dále je dělíme podle úpravy a zpracování na tlusté, hladké, jemné, vyhlazené, ozdobné, leštěné, broušené a stříkané omítky.

Stříkané omítky jsou pro mnoho lidí neznámé. Použití stříkaných či strojních omítek je však velmi výhodné v rychlé a jednoduché aplikaci oproti ručnímu omítání. Pro strojní omítání se používají APU lišty, rohové omítkové profily a pásky či zakrývací folie. Dále je potřeba připojení na elektriku a přívod vody. Strojní omítání je vhodné pro tyto typy omítek:

 • vnitřní
 • vnější
 • vápennocementové
 • hliněné
 • sanační
 • termoizolační
 • vápenné

Nejčastěji používané stříkané omítky jsou vápenocementové. Jsou vhodné pro vnitřní i vnější použití jedno i dvouvrstvé. Jsou vhodné pro všechny typy podkladů a jejich výhodou je vysoká tepelně izolační vlastnost, jednoduchá zpracovatelnost a odolnost vůči oděru a nárazu.

Stříkané omítky – postup

 1. Příprava podkladu

Je důležité, aby byl podklad dokonale suchý a čistý. Pokud byl použit polystyren, je potřeba natáhnout perlinku a hladký povrch napenetrovat.

 1. Osazení APU lišty

APU lišty nám pomohou s předčasným ukončením omítky u okenního rámu a zabrání vytvoření trhlin mezi omítkou a oknem. Osadíme je na vnější okraj okna.

 1. Osazení kovových rohů

Na každý vnější roh na aplikovanou omítku osadíme roh který slouží k ochraně a přesnému ukončení stříkané omítky.

 1. Omítání

Po dokončení přípravy je možno přistoupit k samotnému nanášení stříkané omítky. Omítka se aplikuje strojem na konstrukci, stáhne se do roviny latí, po zavadnutí omítky je potřeba vytvořit rovinu tzv. Škrábací latí. Necháme ji vyzrát a můžeme aplikovat štukovou omítku.

Cena omítky

Cena stříkané omítky závisí na metrech čtverečních a pracnosti jednotlivých částí a detailů. Přibližné náklady vypočítáme následovně: spočítáme metry čtvereční, stropy počítáme zvlášť. Do ceny započítáme i vyšší pracnost usazování apu lišt a rohových profilů, omítání hran a koutů i stropů. Pokud není rovný podklad stěny, bude cena za omítku vyšší. Další faktor ovlivňující cenu je nutnost použití či nepoužití lešení.

Zanechat komentář