Stručný manuál, jak vybrat tu nejlepší hypotéku

Uvažujete o hypotečním úvěru, ale zatím ještě nejste rozhodnutí, zda jej budete chtít? Přemýšlíte nad tím, která hypotéka je ta nejlepší a nejvýhodnější? Připravili jsme pro vás stručný návod, jak si vybrat ten nejlepší hypoteční úvěr a neudělat zbytečnou chybu. U hypoték jde o velké peníze a je tedy třeba si úvěrovou společnost vybrat velmi rozvážně a neskočit hned po první nabídce, na kterou narazíte. V případě nebankovních hypoték je také třeba myslet na to, že ručíte nemovitostí a mohli byste o ni v případě nesplácení snadno přijít.

Pokud tedy zvažujete sjednání hypotečního úvěru, doporučujeme následující postup:

Rozmyslete si, zda si hypoteční úvěr můžete dovolit

Pečlivě si spočítejte vaše měsíční příjmy a výdaje a na tomto základě se rozmyslete, zda budete schopni případný úvěr splácet, resp. jak vysokou částku jste schopni každý měsíc uhradit, abyste s penězi bez problémů vyšli. Je sice faktem, že banky si klienty důkladně prověřují a nepůjčili by někomu, u koho je vysoké riziko nesplácení, ale i tak je lepší, když sami zvážíte svoje možnosti.

Rozhodněte se, zda si požádáte o bankovní či nebankovní hypotéku

Banky nebo stavební spořitelny mají docela přísné nároky na žadatele. Abyste mohli získat jejich hypotéku, musíte mít stálý pravidelný příjem, nesmíte mít záznam v registru dlužníků, žádnou exekuci, insolvenci atd. Pokud tyto podmínky nesplňujete, přichází pak v úvahu pouze nebankovní hypotéky , které se ale od těch bankovních značně liší. Hlavním rozdílem je především ručení – u nebankovních hypoték musíte ručit nemovitostí, takže pokud byste úvěr nespláceli, mohli byste např. o dům nebo byt přijít. Dalším rozdílem je výše úroků – ty jsou mnohem nižší a výhodnější u banky. Hypoteční úvěry se liší i v účelovosti půjčky, u nebankovních můžete peníze použít na cokoliv, u bankovních pouze na účely bydlení.

Použijte srovnávač půjček a porovnejte si jednotlivé nabídky

Nejrychlejším a nejefektivnějším pomocníkem při výběru vhodné hypotéky jsou internetové srovnávače půjček. Jedná se o nezávislé webové projekty, které se zaměřují na podrobné porovnání různých úvěrových produktů, vedle klasických spotřebitelských půjček tak poskytují i srovnání hypoték, konsolidací, kreditních karet apod. Výhodou těchto portálů je nejen jejich nezávislost na jednotlivých finančních společnostech, ale také podrobné recenze včetně tabulek se splátkami, referencemi klientů nebo kontaktními údaji. Internetové stránky specializované na srovnání půjček jsou ideální i z toho důvodu, že se na nich objevují pouze ověřené společnosti, u nichž nehrozí žádné nebezpečí podvodu.

Vyplňte si nezávaznou žádost přes internet

Máte-li vybráno, pro urychlení si podejte žádost přímo přes internet. Ušetříte tak čas, který byste strávili cestou na pobočku a případným čekáním, a navíc takto můžete získat i zajímavou slevu (např. nižší úrokovou sazbu). Možnost online sjednání dnes už nabízejí prakticky všechny společnosti, je to výhodnější pro obě strany – jak pro klienta, tak i pro poskytovatele půjčky.

V současné době se úrokové sazby u hypoték pohybují na rekordně nízké úrovni. Jestliže tedy o hypotečním úvěru uvažujete, právě teď je ten pravý čas, kdy si svoji hypotéku můžete sjednat za velmi výhodných podmínek. Situace s úroky se může kdykoliv změnit k horšímu, byla by tak škoda nevyužít aktuálních nízkých sazeb.

Zanechat komentář