Štukové omítky v interiéru

Po ukončení hrubé stavby stojíme před rozhodnutím čím náš příbytek vyzdobíme zvenku i zevnitř. Venkovní omítky musí být dostatečně odolné proti uv záření, povětrnostním vlivům, omítky pro interiér takto odolné být nemusí. Štukové omítky, sádrové a další vnitřní omítky musí splňovat požadavky na kvalitu, fyzikální vlastnosti a estetické hledisko. V současnosti máme k dispozici mnoho možností, jak a čím omítnout vnitřní prostory naší domácnosti . Stačí si jen vybrat ze široké nabídky nejrůznějších materiálů i zpracovatelských technologií. Musíme však mít na paměti , že ne všechny se hodí do konkrétních prostor v konkrétní situaci . Mimořádnou pozornost bychom měli věnovat zejména úpravě povrchů starších objektů .

Vlastnosti interiérových omítek

Vnitřní omítky patří k základním druhům povrchových úprav stěn interiérů. Tvoří je jedna nebo více vrstev maltoviny, které nanášíme na povrch zdí, stropů či dělících příček. Omítky můžeme aplikovat na různé druhy cihlového, kamenného i smíšeného zdiva, na beton, pórobeton, sendvičové panely, dřevotřískové tvarovky a jiné stavební materiály, a to v závislosti na funkci a estetického charakteru vnitřního prostoru. Omítka chrání konstrukční prvky před mechanickým poškozením, zkvalitňuje vlastnosti konstrukčních prvků, a samozřejmě přispívá ke zvyšování trvanlivosti zdiva a dalších zabudovaných stavebních materiálů. Mezi další vlastnosti omítek patří tepelněizolační akumulační a zvukověizolační schopnosti, průvzdušnost, ale i tepelná roztažnost. Nelze zapomenout ani na protipožární, antistatickou či protifungicidní funkci, čímž zabraňují vzniku různých plísní a hub. Takovéto vlastnosti mají i štukové omítky.

Štukové omítky

Hladké štukové omítky jsou vhodným podkladem pod malbu nebo tapety, což je předurčuje být jednou z nejčastěji používaných omítek v interiéru. Nanášíme ji ve dvou vrstvách. Spodní vrstva – jádro – má tloušťku 15 mm a tvoří ji hrubá vápenocementová malta ( pokud chceme dosáhnout větší pevnost, zhotovíme jádro z cementové malty ). Lícní štukovou vrstvu připravíme z jemné vápenné malty a natahujeme ji v tloušťce 3 až 5 mm dřevěnými nebo kovovými hladítky na vyrovnané jádro. Na výrobu štukové omítky musíme použít velmi jemný prosátý písek. Lícní vrstvu vyhladíme dřevěným nebo plstěným hladítkem za stálého kropení stěrkou. Do štukové omítky můžeme přidat i sádru, čímž vznikne velmi jemná omítka.

Štuk na wiki

Zanechat komentář