Světla

Světlo je součástí našeho života, doprovází nás na každém kroku a má významný vliv i na naši náladu. Cítíme se díky němu dobře při čtení oblíbené knihy, více nám chutná u jídelního stolu a právě světlo nás dělá krásnějšími, když se díváme do zrcadla. Světlo by proto mělo být tou nejdůležitější součástí našeho domova. Je důležité, abychom výběru a nákupu světla věnovali dostatek času a případně se obrátili na odborníky, kteří se touto problematikou zabývají.

Co vše sledovat při výběru světla?

Dobré osvětlení nezávisí jen na výběru vhodného designu světla, ale také na tom, kde je umístěno. Podstatné je také zvolit správný světelný odstín a zajistit, aby bylo světla v místnosti dostatek a aby proudilo správným směrem. V této souvislosti je dobré vyhnout se přímému nebo reflexnímu oslnění.
Při výběru vhodného osvětlení je nutné sledovat, jak jsou orientovány jednotlivé okna domu, (nejméně světla je v pokoji směrem na sever) a tím zjistit, kolik přirozeného světla využijeme. Intenzita světla se také mění v průběhu dne i ročního období.
Každá místnost vyžaduje jiný druh osvětlení. Řídíme se především tím k jakým účelům nám světlo v jednotlivých pokojích bude sloužit. V kuchyni nám postačí tlumené světlo (s výjimkou například bodových světel nad pracovní deskou), naopak intenzivnější světlo volíme do pracovny nebo nad jídelní stůl.
Správně zvolené osvětlení nám pomůže vymodelovat prostor.Malé předsíně budou vypadat prostornější a naopak větší plochy můžeme díky hře světla a odstínu udělat útulnějšími.Intenzitu a míru světla ovlivňují také barvy, které máme například na stěnách.Bílé a světlé stěny odráží až 80% světla, které na ni dopadá, zatímco matné nebo tmavé plochy světlo naopak pohlcují.

Stropní osvětlení

Stropní osvětlení uprostřed místnosti je klasickým a oblíbeným zdrojem světla, především v místnostech, kde trávíme nejvíce času, přijímáme návštěvy a kde se soustřeďuje život rodiny. Takovou místností je například obývací pokoj nebo jídelna. Je potřeba si uvědomit, že když je lustr umístěn na stropě uprostřed místnosti, podporuje soustředné vnímání, zdůrazňuje střed. Všechny odstíny v místnosti se středové poloze podřizují a svými směry se k ní vztahují, co člověk podvědomě vnímá.
Rozhodně však musíme počítat i s dalšími doplňkovými světly, které nám pomohou dokreslit tu správnou atmosféru.Vhodná je stojací lampa, kterou můžeme postavit vedle pohovky nebo pohodlného křesla.Na kvalitní lampě pak můžeme regulovat směr toku světla i jeho intenzitu.Lampa je vhodná jako doplňkový zdroj světla také při sledování televize.Pro naše oči není dobré, pokud jsou vystaveny ostrým přechodem mezi světlem obrazovky a okolní tmou.Oči pak mohou pálit či bolet.

Pracovní světlo

Pracovní stoly a plochy by měly být osvětleny jasně a příznivě pro čtení. Nejlepší kombinací, například v pracovně, je hlavní stropní světlo, které osvětluje místnost a stolní nebo čtecí lampa, která nám zajišťuje dostatek světla pro oči. Takto zvolené světlo podporuje celkovou koncentraci při práci.
Různými zdroji světla docílíme nápaditých efektů, které přinesou do místnosti zajímavé prvky.Pomocí nich můžeme zdůraznit určité detaily v místnosti jako jsou vitríny, obrazy nebo sochy.Pozor však na intenzitu nasvícení jednotlivých věcí.Pokud to s osvětlením přeženeme, budou příliš zářit a naruší tak celkovou atmosféru v místnosti.

Stojící svítidla

Stojanové svítidla se z architektonického hlediska liší od ostatních typů svítidel tím, že nejsou fixovány na předem určenou polohu.Poskytují nám tedy určitou variabilitu, a díky tomu je možné je různým způsobem využít k osvětlení, resp.směrování světelného toku.Kromě již zmíněné obývacího pokoje můžeme stojací lampy využít například na schodištích, v předsíních či chodbách.Správným umístěním stojícího světla můžeme zdůraznit také například knihovnu.

Bodové světla

Za zmínku jistě stojí bodová světla, která nám slouží jako doplňkové k hlavnímu osvětlení v místnosti.Pomocí správně zvolených a namontovaných “bodovek” ke stropu navodíme intimní atmosféru například v ložnici nebo obývacím pokoji.Bodové světla se hodí také do koupelen, kde je používáme nad zrcadlo, které příjemně osvítí.

Jak zvolit správnou žárovku?

Pokud si kupujeme světla, je užitečné se zamyslet nad tím, kde všude je potřeba umístit úsporné žárovky, a kde to naopak není nutné. Obecně platí pravidlo, že tam, kde se déle zdržujeme a déle svítíme, volíme úsporné žárovky. Do chodeb, síní a na toaletu postačí žárovky obyčejné, protože zde svítíme jen velmi krátkou dobu a než se žárovka rozzáří, většinou její světlo už nepotřebujeme.

Světlo je nedílnou součástí našeho života, jeho záře nás nabíjí a dodává nám energii. Správné osvětlení nás tedy může zbavit únavy či dokonce depresí a pomůže nám pozitivně se naladit. Pokud tedy zařizujeme nové bydlení, je velmi důležité, abychom výběru a koupi světla věnovali velkou pozornost. Odměnou nám bude příjemné a útulné bydlení, kde se budeme cítit dobře a kde se budeme rádi vracet.

Zanechat komentář