Svítidlo do koupelny

Jednou z nejvíce používaných místností v bytě je koupelna. Je proto potřeba vybrat do ní správné osvětlení. Pokud nezvolíte správné svítidlo do koupelny, nebudete se cítit pohodlně. Pro správné oholení či nanesení makeupu potřebujete správně osvětlenou místnost. Důležitá je však také bezpečnost.

Svítidlo do koupelny – specifika

Při výběru světla do koupelny musíte v prvé řadě pamatovat na bezpečnost a dodržení technických norem. Při jejich nedodržení může svítidlo do koupelny způsobit úraz. Toto je důležité zejména v případě, že máte malé děti. Kromě vzhledu svítidla řeště také jeho technické specifikace a stupeň ochraný označený písmeny IP. Do koupelny volte světla k tomu určená. Musí být odolná vlhku a vodě.

Označení svítidel

Stupeň ochrany je označován kódem IP. Norma, kterou musí svítidlo do koupelny splňovat je označena ČSN EN 60 529. Stupeň ochrany je složen ze dvou číslic – první uvádí stupeň ochrany proti vniknutí pevného předmětu na část svítidla která vede proud a druhé číslo udává stupeň ochrany proti vniknutí vody. Čím jsou tato čísla vyšší, tím je svítidlo bezpečnější.

světlo do koupelny

Jaké vybrat svítidlo

Koupelnu můžeme osvětlit různými světly. V poslední době se v uplatňuje nejen klasické svítidlo do koupelny, ale také podhledová světla, led diody a led pásky. Světlo bycho měli umístit nad zrcadlo, strop a stěny. Intenzivní a rovnoměrné světlo vám vytvoří přisazené stropní svítidlo. V moderní koupelně můžete využít i LED pásky v nejrůznějších barvách. Barva žárovky u centrálního světla by měla být chladná bílá. Ideální je další světla rozmístit k zrcadlu, umyvadlu ve výšce očí, po obou stranách a také přímo nad vanu nebo do sprchy. V podkrovní koupelně můžete využít bodová světla, která budou zapuštěna přímo do zkosené střechy. Velkou pozornost věnujte především osvětlení zrcadla – nemělo by oslňovat a mít rušivé stíny. Nejvhodnější jsou boční světla se stínítkem, které neoslňuje. Ideální volbou je bílé opálové sklo, které skvěle rozptyluje světlo v koupelně.

Zanechat komentář