Teplo a čistě od nohou

Vezměme to pěkně “od podlahy”. Nejen výběrem a užitnými vlastnostmi vhodného povrchu, barvy a způsobem instalace bychom se měli zabývat. V momentě položení podlahy jsme totiž až nyní na startovní čáře – nastává období jejího dlouholetého, každodenního užívání. A aby tak (tedy dlouhotrvající, bezkolizní a spokojeně) skutečně bylo, k tomu je třeba věnovat dostatečnou pozornost také údržbě. O tom, že jde o údržbu v zatíženém provozu, nelze pochybovat. A každý povrch si žádá své.

Pro všechny typy podlahovin platí jedno společné pravidlo: jakékoliv skvrny a poškození odstraňujme okamžitě, opatrně a šetrně. Skvrny totiž mají tu nepříjemnou vlastnost, že časem pronikají do podlahoviny, i malé poškození se pak neustávajícím provozem zvětšuje. Tolik obecné zásady, další pravidla se již pro jednotlivé povrchy liší.

Při dřevěné podlaze záleží samozřejmě na její povrchové úpravě. Olejované podlahy jsou poměrně málo odolné vůči oděru a jejich údržba je dost náročná. Podlahu udržujeme vysáváním, mopováním a leštěním – zásadně bez přispění chemikálií či vody. Samotná procedura čištění však olejový film odstraňuje, je třeba ho tedy poměrně často obnovovat. Trochu praktičtější je úprava lakováním. Lakovaná dřevěná podlaha se snadno vysaje, pro alergiky spíše doporučujeme vysavač s vodním filtrem event. setře vlhkým mopem a následně vysuší. Také u lakovaných dřevěných podlah se vyvarujeme použití chemických přípravků.

Údržba korkových podlah je velmi podobná – v závislosti na povrchové úpravě (lakování, olejování, voskování) se povrchy nejčastěji vysávají nebo zametají, odstranění nečistot, které nelze vysát provádíme roztokem vhodného čistícího prostředku. Velmi vhodné je také opakovat často ošetřovací kúru. Korková podlaha bude trpět především opotřebením, snadno se poškozuje, protože se jedná o velmi měkký povrch. Také další přírodní materiály – linoleum a marmoleum jsou k poškození spíše náchylnější. Jejich údržba je ale lehčí – stačí je zamést a setřít vlhkým mopem s čisticím přípravkem a nechat uschnout. O co více jsou tyto přírodní krytiny náchylné k poškození, o to jsou příjemnější pro své uživatele – jsou teplé, s měkkým nášlapem.

Podobné vlastnosti nabízejí uživateli také krytiny syntetické, např. PVC. K jeho mokré očistě použijeme vodu, případně čisticí roztok, velmi účinné jsou také parní čističe, které povrch PVC nijak nepoškodí. Podobně bezstarostně můžeme zacházet také s dlažbami. Je to jeden z důvodů, proč jsou využívány do mokrých a velmi zatěžovaných prostor (např. Vstupní prostor domu, kuchyň ….). Kdesi mezi přírodními povrchy a dlažbou (případně betonovými stěrkami, kamennou podlahou apod.) je stále oblíbenější lamino. Základním požadavkem pro spokojené užívání i údržbu lamina podlahy je její kvalitní položení. Hladký povrch bez spár se pak vytírá velmi pečlivě vyždímaným vlhkým mopem a je třeba ji podobně jako u podlahy dřevěné vysušit. Na laminu v žádném případě nesmí zůstat stát voda, která by podlahu zásadně poškodila.

Zanechat komentář