Účelná krása šetřící prostor

Navzdory novým trendům, které přejí otevřené vnitřní dispozici bytu a propojují jednotlivé místnosti do jednoho velkého obytného prostoru, který je pohledově otevřený, interiérové ​​dveře stále neotřesitelně drží svou pozici. Některé místnosti v domě či bytě zkrátka vyžadují soukromí, které je uživatel najde právě jen za zavřenými dveřmi. Na toaletě, koupelně či v ložnici je to nezbytná samozřejmost – jiné provozy a zóny je pak třeba oddělit alespoň příležitostně.
Díky široké nabídce výrobců je možné vybírat interiérové ​​dveře z desítek designů a rozličných materiálů – jejichž zpracováním a vzhledem se tedy příliš zabývat nebudeme, shrneme jen krátkým konstatováním, že dveře stejně jako zárubně by měly být bezchybně funkční a jejich výběr by měl korespondovat s ostatním zařízením bytu.

Pozastavíme se ale při jedné specifické kategorii – dveří posuvných. Instalace posuvných dveří je volba, kterou “zabijeme hned několik much jednou ranou”. Posuvné dveře krásně vypadají a především – šetří místo. Právě z toho důvodu se výborně hodí do prostor, kde zavíráme dveře jen příležitostně (např. Oddělení kuchyně a jídelny od obytné zóny) a otevřené křídla klasických dveří by při běžném provozu překážely. Můžeme vybírat z dvoukřídlých i jednokřídlých variant, můžeme zvolit dveře bohatě prosklené, které propustí světlo a kromě estetického dojmu nabízejí navíc alespoň částečný přehled o tom, co se děje za dveřmi …

Instalovat posuvné dveře se dají téměř do každého prostoru. Mohou být závěsné -vodící kolejnice je upevněna nad dveřním otvorem, nebo je vodicí kolejnice zabudována v podlaze. Pokud to dovolí volná stěna vedle dveřního otvoru, posune se otevírané křídlo dveří před ni. Pokud chceme ale skutečně šetřit místem a když to dovolí dispozice, je možné dveřní pouzdro zabudovat přímo do příčky. Otevírané křídlo pak rychle a snadno zajede do příčky a stěny vedle dveřního otvoru zůstávají volné pro případné obestavění nábytkem.

Zanechat komentář