Vana s oknem i bez

Ležet ve vaně v horké lázni a přitom se kochat pohledem do zasněžené zahrady – to je sen několika z nás. Okno v koupelně má však kromě navození blahodárných pocitů i o mnoho praktičtější důvody: můžeme jím lehce vyvětrat a navíc vpustí do místnosti potřebné světlo.

Kladné stránky zaplnění stavebních otvorů sklem i v místnosti denní hygieny a relaxace jsou tedy nesporné. Ať už máme možnost zabudovat okno francouzské nebo jen menší, chyba na kráse zde je – uniká jím teplo. Navíc bude docházet ke kondenzaci vodních par. Tomu však můžeme zabránit instalací dvojitých termických skel, které nepřivádějí dovnitř chlad tak jako skla obyčejné. Dalším krokem jak zabránit ochlazování koupelny je instalace účinného větráku, který vodní páru odvede pryč. Únik tepla také značně omezíme dostatečným zateplením alespoň deset centimetrovou izolační vrstvou. Nepřítelem nemusí být ani vlhko z venku, pokud kolem domu provedeme drenáž sahající pod úroveň terénu (nejlépe ze štěrku, aby mohla vlhkost vzlínat).

Pokud nám jde v koupelně jen o světlo a ne o výhled, můžeme si pomoci jinak. U střešních bytů či koupelen na posledních patrech se nabízí vybudování moderních světlovodů. Nejenže přivedou světlo, ale vytvářejí i zajímavé světelné efekty v místnosti. Světlo menší intenzity přivedeme do prostoru proskleného jedné koupelnové stěny nebo její části, která je společná s místností s dostatkem světla. Stěnu můžeme vytvořit znovuobjevení luxfery plastovými či skleněnými, tabulí z pískovaného, ​​mléčného nebo vzorovaného skla.

Posledním řešením je samozřejmě instalace světel do sádrokartonových podhledů. I ty mají své kouzlo a koupelnu povýší na prostor, ve kterém může být příjemné relaxování.

Zanechat komentář