Vanu nebo sprchu?

Při dispozičním řešení malé koupelny se často setkáváme s otázkou, zda v prostoru určeném pro hygienu umístit vanu nebo sprchový kout. Odpovědí může být stále málo využíván kompromis v podobě takzvaného vanového koutu nebo jednoduché zástěny na vaně.

Záleží na individuálních preferencích každého stavebníka, kterým dává přednost, účelnosti nebo kráse. Vanová zástěra zakrývá pouze část kolem baterie a sprchy, zachycuje pouze odstřikující vodu, ale v koupelně působí méně rušivě. Oproti tomu kout vytvoří kolem dokola uzavřený prostor, kudy neunikne ani kapka vody, splňuje tedy hlavně účelnost.

malé koupelny 1
Cenový rozdíl je však v obou případech zanedbatelný – od deseti tisíc výše. Překážkou pro volby zástěny může být právě estetický dojem, zejména pokud na vanu instalujeme zástěnu pevnou. V malém prostoru někdy tento vanový prvek působí poměrně mohutně a při pohledu zvenčí se neubráníme dojmu velkého akvária v malém prostoru. Pro tento případ jsou na trhu k dispozici zástěny skládací s možností volby otočného nebo posuvného mechanismu. U posuvných vanových zástěn (většinou třídílných) bývá vždy jeden segment pevný a další dva se za něj složením “schovají”.
malé koupelny 2

Na větší vany, zejména rohové, můžeme nainstalovat čtyřdílný kout, který má dva díly napevno a dva jsou posuvné. U otočných zástěn se celá stěna posouvá po delší části strany a poslední tabule se otáčí rovnoběžně s kratší stěnou. Při manipulaci s touto stěnou ale musíme být na pozoru v oblasti vodovodní baterie. Na trhu se ale objevily zástěny, s manipulací která v “bateriové” zóně není problém, protože je můžeme snadno nadzvednout. Podobně jako u otočné se nejprve všechny části zatlačí ke stěně, kde je poslední díl uchycený ve svislé kolejnici. Díky hydraulickému zařízení můžeme pak spodní stranu nadzvednout až o 28cm a pohodlně tak překlenout vodovodní baterii. Pro jednodušší manipulaci bývá zástěna uprostřed doplněná madlem.

Zanechat komentář