Jak velkou potřebuji jímku?

Výběr správných parametrů jímky má vliv na finanční náročnost jejího provozu a vaši spokojenost. V e-shopu mirosep.cz máte naštěstí na výběr z až 14 typů jímek s objemem od 2000 do 15 000 litrů. Využít je můžete jako nádrže k zachycení odpadových nebo dešťových vod. Naše jímky a septiky slouží především chatařům a zahrádkářům, nicméně uplatnění najdou i u dlouhodobě obývaných objektů.

Kolik měsíců v roce je objekt využíván?

Pokud chatu obýváte od jara do podzimu, vyplatí se vám jímka s větším objemem, kterou nebude nutné tak často vyvážet. Objekty využívané pouze 1 sezónu vystačí s nižším objemem jímky.

Kolik osob bude objekt obývat?

Větší počet lidí samozřejmě vyprodukuje více odpadních vod, čímž se zvyšuje frekvence vyvážení jímky a rostou náklady na její provoz. Investice do objemnější jímky se početnější rodině určitě vyplatí.

1 člověk průměrně vyprodukuje přibližně 100 litrů odpadních vod denně, přičemž 1 vývoz fekálním vozem vás vyjde na 1000 až 2000 Kč.

Jaký je objem fekálního vozu?

Množství odpadních vod, které dokáže fekální vůz vyvézt, má své limity. Většina z nich disponuje objemem od 8 do 12 m3. Pokud vlastníte objemnější jímku, musíte počítat s tím, že ji nebude možné vyvézt celou najednou. Vývoz zbytkového odpadu přitom zpravidla vyjde stejně draho jako vývoz plné jímky.

Výběr jímky pro akumulaci dešťové vody

A jak velkou jímku zvolit pro shromažďování dešťové vody, kterou následně zužitkujete při zalévání zahrady nebo uklízení?

Řídit byste se měli rozměry střechy, z níž bude voda stahována okapem do jímky. Střecha o velikosti 50 m2 si vyžádá jímku o objemu cca 2000 až 3000 litrů. Ve hře jsou rovněž klimatické podmínky v dané oblasti. Určitě proto neprohloupíte, když si prostudujete meteorologickou mapu Česka s průměrnými srážkami.

Zanechat komentář