Z široké nabídky vinylových podlah si vybere každý

Při zařizování nového bydlení, případně při rekonstrukci toho stávajícího, je třeba myslet na spoustu věcí. Kromě výběru nábytku a různých doplňků je velmi důležitou otázkou také volba vhodné podlahové krytiny. Ta může hrát v celkovém komfortu bydlení velkou roli, proto byste její výběr neměli podceňovat a zvolit takovou, která bude nejen dobře vypadat, ale splní i řadu dalších kritérií. Velmi oblíbené jsou v posledních letech podlahy z vinylu, které lze umístit prakticky v kterékoliv místnosti, ať už se jedná o dům nebo o byt. Svoje využití navíc najdou i v komerčních objektech, takže se jedná o velmi univerzální povrch – jen je třeba vybrat ten správný typ, který se do daného prostředí hodí – velmi důležitá je např. třída zátěže.

Základní rozdělení vinylových podlah

Vinylové podlahy rozdělujeme do několika druhů a to podle počtu vrstev, podle toho, zda jde o role či dílce nebo podle způsobu pokládky. Základní rozdělení je na homogenní a heterogenní – zatímco homogenní vinylové podlahy jsou složeny pouze z jediné vrstvy, heterogenní jsou naopak tvořeny několika na sebe nalisovanými vrstvami. Dále pak podlahy z vinylu rozlišujeme na role a dílce. Zatímco vinylové role jsou vhodné především do velkých prostorů, vinylové dílce se používají zejména v menších místnostech a navíc mají výhodu ve snazší pokládce. S tím souvisí i rozdělení podle způsobu pokládky – rozlišujeme celoplošně lepené vinylové podlahy, samolepicí, zámkové a volně položitelné.

Vinylová podlaha detail

Pokládka vinylové podlahy

Náročnost instalace vinylové podlahy závisí mimo jiné na tom, o jaký typ se jedná – v některých případech si s ní dokáží poradit i méně zkušení domácí kutilové, v jiných je lepší nechat to na profesionálech a ušetřit si tak zbytečné starosti a případné komplikace. Náročnější je pokládka celoplošně lepených vinylových podlah, které se lepí pomocí speciálního podlahářského lepidla. Jednodušší je instalace samolepicích podlah, kde se pouze odstraní krycí vrstva a podlaha se přilepí na podklad – ten ale musí být rovný a úplně hladký. Hodně oblíbené jsou tzv. plovoucí podlahy, které jsou složeny z dílců – každý z nich má zámkový spoj a ty se pak jednoduše zaklapnou do sebe. Poslední variantou jsou pak volně položitelné vinylové dílce, které jsou na svojí rubové straně opatřeny speciálním protiskluzovým povrchem.

Největší výhody podlahy z vinylu

Proč jsou vlastně vinylové podlahy tolik oblíbené a žádané? Vybrali jsme několik jejich největších  předností, díky nimž stojí za to o nich uvažovat:

 • příznivá pořizovací cena
 • relativně snadná pokládka
 • jednoduchá, nenáročná údržba
 • krásný vzhled a široká nabídka dekorů
 • výborná tepelná izolace
 • redukce hluku
 • příjemný povrch, po kterém se dobře chodí
 • antistatické a protiskluzové vlastnosti
 • dobrá odolnost, některé druhy snesou i hodně vysokou zátěž

Vinylová podlaha

Které značky patří k těm nejlepším?

Na výrobu vinylových podlah se zaměřuje spousta firem, u některých ale není jejich kvalita zrovna ideální. K prověřeným vysoce kvalitním značkám patří zejména:

 • Tarkett – významný světový výrobce podlah, který založil svoji firmu už v roce 1886
 • Centiva – luxusní vinylové dílce z USA – exkluzivní kolekce
 • Forbo – výrobce kvalitních vinylových rolí
 • Parador – německý specialista na plovoucí podlahy
 • Designflooring – kvalitní podlahy pro domácí i komerční využití
 • Pergo – oblíbená značka podlahových krytin ze Švédska

U jakých prodejců se dají koupit kvalitní vinylové podlahy?

V České republice působí  celá řada prodejců, někteří z nich nabízejí kromě samotných podlah i jejich profesionálních pokládku. Patří mezi ně např. společnost Barkotex, která se podlahovými krytinami zabývá už od roku 1991. Vybrat si u této firmy můžete z nejširší nabídky kvalitních vinylových podlah od nejlepších výrobců, spolu s tím vám Barkotex v případě zájmu zajistí i odbornou instalaci. Více informací o nabídce společnosti Barkotex naleznete na jejich webových stránkách na adrese www.barkotex.cz, navštívit můžete i její kamenné prodejny v Praze, Brně nebo Hradci Králové.

Zanechat komentář