Základní rady pro správné zateplení střechy

Pokud máme na našem domě nezateplenou nebo pouze částečně a nesprávně zateplenou šikmou střechu, dochází k úniku až 30 % energie z vytápění. Jakmile zvolíme zateplení pomocí vhodného izolačního materiálu, snížíme tepelné ztráty a zvýšíme i hodnotu našeho domu.

Jako vhodné řešení lze zvolit kamennou vlnu zachovávající prodyšnost stěn a disponující vysokou odolností vůči vzdušné vlhkosti. Můžeme tak prodloužit celkovou životnost celé konstrukce.

Správně zateplená střecha

Kamenná vlna značky ROCKWOOL je skvělý izolační materiál s výbornými tepelně-izolačními vlastnostmi. Je nehořlavá a má výborný efekt odhlučnění. Vlákna mají vysokou zvukovou pohltivost, minimalizují efekt šíření hluku a efektivně tlumí nežádoucí zvuky. Navíc má také velmi nízký difúzní odpor a je tedy paropropustná. Její prodyšnost snižuje zadržování vlhkosti v objektu a tím dochází k minimalizaci rizika vzniku plísní a hub. Další její vlastností je hydrofobizace, tedy vodoodpudivost a odolnost proti vzdušné vlhkosti.

Kamenná vlna je vyrobena z přírodních surovin, a díky přírodním vlastnostem kamene má větší objemovou hmotnost, zachovává si pružnost, tvar, tloušťku a udržuje si plnou funkčnost desítky let. Desky a role z kamenné vlny přiléhají velmi těsně k sobě a nevznikají tak tepelné mosty.

Na co si dát pozor při zateplení šikmé střechy

Je třeba vždy zateplení vnímat komplexně s konstrukčními prvky a skladbou izolačního řešení, které zahrnuje i větrací mezery, parozábrany a také pojistné fólie. Pokud vybíráme zateplovací systém, je nutné věnovat pozornost nejen typu střechy, ale také poloze domu umístěném v terénu, povětrnostním podmínkám a dané lokalitě.

U každé skladby střechy musíme vytvořit větrací mezery pro zabezpečení proudění vzduchu, kdy musí sahat větrací plocha od římsy až po hřeben střechy. Při zateplení šikmé střechy pomocí kamenné vlny v létě není dovnitř vpuštěno teplo a v zimě zase není propuštěn chlad dovnitř.

Protože krokve vedou k vytváření tepelných mostů, použijeme pro jejich eliminaci raději izolaci ve více vrstvách. V části zateplení nad, mezi a pod krokvemi, instalujeme tuhou izolaci s vyšší objemovou hmotností, protože k sobě pevně přilne. Izolaci je nutné přesně upevnit těsně vedle sebe. Je nutné myslet na to, že vibracemi a gravitací se neustále izolace posouvá a pak vznikají nežádoucí rozšiřující se spáry a mezery, kde dochází ke srážení vodních par a tvoří se zde voda, které poškozuje izolaci a následně i konstrukci.

Hydroizolace v podobě pojistné fólie ze strany krytiny ochrání tepelnou izolaci a tvoří tak bariéru proti stékající vodě. Parozábrana utěsňuje vnitřní plášť střechy hlavně před vodními párami. Umístění by měl vyhodnotit projektant. Zde je třeba dát pozor, aby nedošlo k záměně jak funkčnosti, tak i aplikace. Musí dojít ke správnému slepení a následnému napojení na obvodové stěny.

Postupně aplikujeme jednotlivé vrstvy instalovaného izolačního systému střechy za příznivého počasí, aby nedošlo ke znehodnocení materiálu. Správné zateplení je prevencí před vznikem dodatečných a velmi nákladných oprav, kdy je často nutná demontáž podhledu, krytiny či laťování.

Vyzkoušet můžete i nový komprimovaný rolovaný pás z kamenné vlny TOPROCK SUPER hodící se pro tepelné izolace jak tradičních, tak i atypických šikmých střech. Je velmi variabilní jednoduše instalovatelný. Role této kamenné vlny je velmi pružná a snadno vyplňuje různé typy prostor. Při aplikaci dochází k minimálnímu množství odpadu na prořez. Izolace splňuje i veškerá kritéria programu Nová zelená úsporám.

Zanechat komentář