Zárubně korunují dveře. Jak je vybrat správně?

Dveře jsou neodmyslitelnou součástí každého domu. A kde jsou dveře, tam musejí být také zárubně neboli futra. Z původně ryze praktické funkce, kterou mívaly dveře i jejich zavěšení v dobách před tisícovkami let, kdy se začaly používat, dnes, jak už je to u téměř všeho, se jejich funkce rozšířila na důležitý designový prvek, který určuje celkový vzhled a působení domu a bytu.

Přitom právě s veřejemi celkový dojem stojí a padá. Jsou jako rám obrazu. Může celé dílo vyzdvihnout a doplnit, anebo úplně zničit. Dnes existuje celá řada různých druhů zárubní. Jsou tu rámové zárubně, obložkové zárubně, skryté zárubně a mnohé další. Každý druh má svá vlastní specifika co se týče zabudování i použití v interiéru. Jak se v tom všem vyznat?

S druhem zárubně souvisí i její montáž

S výběrem vhodné zárubně je potřeba počítat už při nákupu nových dveří. Obvykle se volí stejná povrchová úprava, barva a dekor jako v případě dveří, a proto je vhodné nakupovat je zároveň. A například s obložkovou zárubní je třeba počítat už při fázi hrubé stavby, i když se bude instalovat až po jejím dokončení. S tím vším je potřeba, když vybíráte dveře a zárubně, počítat.

Horizontální a vertikální nosník veřejí se po dokončení hrubé stavby upevňuje do dveřních otvorů nejrůznějšími způsoby v závislosti na jejich druhu a materiálu. Například ocelové zárubně se obvykle zazdívají. Plastové či dřevěné rámové zárubně u vchodových dveří zase bývají součástí dveřního křídla a připevňují se pomocí turbo šroubů a dřevěné interiérové zárubně se připevňují montážní pěnou.

Dvakrát měř a pak kupuj

Před pořízením zárubní je třeba pečlivě změřit tloušťku zdi, aby bylo možné do stavebních otvorů zárubně zasadit. Zejména při měření pro instalaci obložkové zárubně nepočítejte s tloušťkou zdi, která je uvedená ve stavební projektové dokumentaci, ale změřte její reálnou šířku, protože je důležitý každý milimetr. A o ty se obvykle realita oproti projektu obvykle liší. Pakliže je zeď kolmá k podlaze, změří se tloušťka v několika místech stavebního otvoru a pro nákup veřejí se zvolí ten nejširší z nich. Pokud zeď kolmá není, je třeba tloušťku zdi měřit na základě vyměřené svislice za pomocí vodováhy.

Pokud byste přeci jen nebyli jisti, jak naměřit veškeré potřebné rozměry, mohou vám pomoci speciální regulované zárubně, které některé profesionální firmy nabízejí a které lze tloušťce stěny přizpůsobit přímo na místě. Tato futra lze roztáhnout do šířky až o několik centimetrů a vyrovnat tak veškeré nedokonalosti měření.

Na trhu existuje celá řada firem, které nabízejí různě kvalitní dveře i dveřní veřeje. Jedněmi z těch nejkvalitnějších povrchů disponují dveře od firmy VILEN DOOR, které jsou z kvalitních materiálů, mají krásné povrchové dezény a pracovníci z této firmy je pro vás sami zaměří a nainstalují.

Zanechat komentář