Zelená do ložnice patří

Zvažujete, zda z místnosti na spaní udělat oázu zeleně? Bojíte se rostlin v ložnici? Vaše obavy nejsou na místě, protože živé rostliny do ložnice určitě patří. Zvyšují potřebnou vzdušnou vlhkost, zachycují prach, pohlcují oxid uhličitý i cizorodé plyny, některé z nich dokonce potlačují výskyt mikrobů a redukují škodlivé chemické látky. A samozřejmě vytvářejí příjemné prostředí. Neplatí to ale o všech! Někomu může vadit vůně stejně tak, jako prach zachycený na “chlupatých” listech.
Pokud patříte mezi spáče, kteří v noci často pochodují po bytě, měli byste se vyhnout kaktusům – sukulentům. Látky obsažené v jejich bodlinách komplikují při poranění hojení pokožky, takže pokud byste na ně v noci narazili, o příjemném setkání se nedá mluvit. Ekzémy mohou způsobit květiny s chlupatými lístky (například pokojová primulka či begonie brvitá a další), alergickou reakci na pyl šáchor či dnes módní bambus.

Do ložnice nepatří ani příliš aromatické rostliny (pelargonie, hyacint, gardénie) – někomu jejich vůně vadí, navíc lákají hmyz. Největší nebezpečí představují plísně, objevující se v zemině, z nichž se do okolí šíří spóry a obtěžují tak život alergikům. Jak na ně? Pěstujte rostliny v hydroponickém roztoku!

Květiny mohou růst v samostatné nádobě, nebo ve dvou vložených do sebe: do spodní doplňujete vodu (podle vodoznaku poznáte, kdy ji doplnit), do horní (může mít mřížku nebo lze zvolit “zakořeňovač” z plastu) květiny s kořeny a například keramzitem, umožňují dobrou cirkulaci vzduchu. Nejenže při tomto způsobu pěstování rostliny dobře prosperují, vytvářené vlhko zaručuje zdravé spaní a svěží vzduch.

Zanechat komentář